Środowisko,  jego zanieczyszczenie  i  "zachodni" styl życia mają  kolosalny wpływ na powstawanie alergii. Stosujemy coraz więcej "chemikaliów" w rolnictwie, w przemyśle, przy produkcji żywności, w gospodarstwie domowym. Rośnie liczba fabryk, samochodów i wysypisk śmieci.

Płacimy za to wysoką cenę - wzrostem ilości chorób (np.nowotworowych) i alergii.

Z badań, publikowanych od ponad 20 lat, wynika, że:

Od kilku lat mówi się coraz więcej o smogu.  W miastach i przy ruchliwych drogach powietrze jest zanieczyszczone przez cały rok, a w sezonie jesienno - zimowym o smogu mówi się w każdych wiadomościach.

Wdychasz powietrze zanieczyszczone smogiem. Powstaje stan zapalny w Twoich drogach oddechowych. Już sam w sobie ten stan zapalny jest szkodliwy - każdej zimy słyszymy o tym, że wzrasta liczba zgonów osób z chorobami serca i układu oddechowego. Jeśli jesteś alergikiem- ten stan zapalny ułatwia wnikanie alergenów i ich działanie. To nasila objawy Twojej alergii. Czujesz się gorzej.

Od kilku lat naukowcy alarmują również, że zanieczyszczenia środowiska mają duży wpływ na modyfikację alergenów- alergeny stają się bardziej "agresywne". 

Częstość alergii wciąż wzrasta.