Czasami bywa tak, że pacjent przychodzi do lekarza z gotową diagnozą : Pani doktor, tak mi się wydaje, że jestem uczulony na trawy, co roku w czerwcu mam zatkany nos i kicham " . Wykonujemy testy skórne i okazuje się, że pacjent miał rację :-)

 

Niestety częściej sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Czasami nie potrafimy dokładnie opisać swoich objawów albo nie pamiętamy, kiedy dokładnie wystąpiły. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że rozmaite lekceważone przez nas dolegliwości spowodowane były przez alergię.

 

Dlatego przed wizytą u alergologa musimy zrobić "rachunek sumienia" smiley

- najlepiej, jeśli na bieżąco zapisujesz swoje objawy. Może do tego służyć kartka przyczepiona do drzwi lodówki, notatnik w telefonie czy jedna z wielu aplikacji na smartfona.

Koniecznie wpisz datę oraz okoliczności wystąpienia objawów, np katar po pobycie w drewnianej altance na działce, napady kichania po wyjściu z wilgotnej piwnicy, kaszel po lekcjach wf.

- jeśli wystąpiły u Ciebie zmiany skórne, postaraj się je sfotografować ( np. telefonem). Zanim trafisz do alergologa, objawy mogą się zmienić lub całkowicie ustąpić. Przypomnij sobie, czy nie zmieniłeś ostatnio kosmetyków, proszków do prania, czy farbowałaś włosy?

- przypomnij sobie, jakie przyjmowałeś leki. Pomogły czy nie przyniosły ulgi?

-jeśli podejrzewasz u siebie alergię pokarmową – będziemy starali się ustalić źródło alergenu. Bywa, że po spożyciu jakiegoś pokarmu objawy są natychmiastowe- i wtedy jest łatwiej. Często jednak zdarza się, że zmiany skórne pojawiają się dopiero po kilkunastu godzinach po posiłku i nie kojarzymy ich z konkretnym pokarmem. Uważnie czytaj etykiety i unikaj produktów z długą listą składników.

-lekarz będzie Cię pytał o Twój zawód i narażenie na alergeny w trakcie wykonywanej przez Ciebie pracy. Pamiętaj opowiedzieć o swoim hobby- może po pracy godzinami sklejasz modele samolotów, malujesz obrazy używając farb olejnych lub pomagasz bratu w szklarni?

- lekarz zapyta Cię również o posiadane w domu zwierzęta. Jeśli często odwiedzasz znajomych, u których mieszka kot lub świnka morska – również o tym wspomnij

-opowiedz, w jakich warunkach mieszkasz. Może niedawno miałeś remont lub przeprowadzkę? Może odkryłeś zacieki pod parapetem lub ślady "grzyba" na ścianach?

-opowiedz o wszystkich swoich dolegliwościach, o przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach – również tych bez recepty, o stosowanych maściach i kremach.

- przypomnij sobie, czy w Twojej rodzinie często występują alergie.

- w przypadku dzieci i osób, które często chorują, nieocenionym żródłem informacji jest zeszyt, do którego rodzice/ lekarze wpisują objawy, rozpoznania i stosowane leczenie. Koniecznie zabierz go na wizytę.

-jeśli informacji jest dużo- nie wahaj się ich spisać, żebyś w trakcie wizyty o niczym nie zapomniał.

 

Pamiętaj, że ta rozmowa jest najważniejszą częścią całej wizyty u alergologa. Bez Twojego zaangażowania i pomocy lekarz nie będzie w stanie postawić prawidłowej diagnozy.