Testy skórne wykonujemy najczęściej w trakcie diagnostyki alergii wziewnej i alergii pokarmowej.

Najpierw zostanie przeprowadzona rozmowa o stanie Twojego zdrowia. W jej trakcie lekarz alergolog ustala, jakie alergeny powinny zostac przetestowane naTwojej skórze.

 

Przygotowanie do badania:

-musicie wiedzieć, że niektóre leki mogą zafałszować wyniki badania, dlatego powiedzcie swojemu lekarzowi o wszystkich zażywanych preparatach, również tych kupowanych bez recepty.

Niektóre z nich będziecie musieli przed testami odstawić (np. leki antyhistaminowe odstawiamy 7-10 dni przed planowanym terminem badania).

Maści i kremy stosowane na skórę to również leki :-)

- w przeddzień i w dzień badania nie stosujcie kremów pielęgnacyjnych ani balsamów na skórę przedramion.

 

Sama technika testów jest prosta- najpierw na skórę przedramienia nanosimy kropelki alergenów. Po 1 kropli z 1 buteleczki. Później przez każdą kroplę alergenu skóra jest uciskana specjalnym małym ostrym lancetem. Nie jest to rana ani przecięcie skóry- tylko mocny ucisk. Nie powoduje bólu, ale lekki dyskomfort. Lancety oczywiście są jednorazowego użytku.

  

Oprócz testowanych alergenów na Waszą  skórę zostanie nałożona tzw kontrola dodatnia i kontrola ujemna.

Kontrola dodatnia to histamina- ma sprawdzić gotowość skóry do reakcji alergicznej- i w tym miejscu prawidłowo powinien pojawić się swędzący i piekący bąbel. Reakcja ta nie świadczy o alergii.

Kontrola ujemna to sól fizjologiczna, która zwykle nie wywołuje żadnej reakcji skórnej.

 

Po ok.15 minutach odczytujemy testy- jeśli jesteś uczulony na dany alergen, to w jego miejscu pojawi się rumień i swędzący bąbel, podobne do reakcji po ukąszeniu komara.

Bąble "potestowe" zanikają samoistnie po 30-60 minutach. 

 

Nie wykonamy testów skórnych:

-jeśli właśnie masz objawy alergii, zaostrzenie astmy lub przyjmujesz leki na alergię

-jeśli przyjmujesz jakiekolwiek lek mogące zafałszować wyniki testów

- jeśli jesteś przeziębiony lub  zmagasz się z jakąś poważną chorobą

- w trakcie testów wymagana jest współpraca pacjenta- spokojne siedzenie. Nie każde dziecko da się przekonać do takiej współpracy, chociaż część czterolatków potrafi już zachować prawie stoicki spokój na widok lancetu.

 

W zależności od wyników testów skórnych lekarz może postawić diagnozę i zaproponować leczenie.